Hızlı Öğrenme için Deneyebileceğiniz 5 Adım

Yapılan araştırmalar ; insanlar öğrenirken beynin belli aşamalar yaşadığını gösteriyor. Peki etkili ve hızlı öğrenmek gerçekten çok mu zor? Hayır tabiki 5 adım ile sizin ile birlikte hızlı öğrenme adımlarını takip edeceğiz.

Öğrenmek akıntıya karşı yüzmek gibidir ilerleyemediğiniz taktirde gerilersiniz.

Çin Atasözü

İlk Adım Beyni Isındırmak

Nasıl ki bir spor yapmadan önce bedeni ve kasları ısındırmamız gerekse , aynı beynimiz içinde geçerli. Beyin kaslarımızı harekete geçerecek en etkili yöbtem ise 5 dakikalık nefes egzersizleridir. Havalandırılmış bir odada veya dış bir mekanda 5 dakika boyunca nefesizi burnunuzdan alıp , ağızdan veriyorsunuz. Çok derin olmasın nefes alıp verirken daha derin ve uzun soluklu devam etmeniz gerekir hemen bitirmek için uğraşmayın ve tamamen nefesinize odaklanıyorsunuz.

Yararı: Bu egzersiz farkındalığınızı ve tepki sürelerinizi tazeler.

Konsantrasyonu Yükseltmek

Bir şeyi öğrenmenin en kolay yolu ona konsantre olmaktır. Bebekler bunu harika bir şekilde yaparlar ellerindeki oyuncağa tamamen konsantre olurlar. Bu sayede çok hızlı öğrenirler. Konsantre olmanız gereken konuya odaklanmak aslında hiç zor değildir. Konsantrasyon bir çalışmanın ve yoğunlaşmanın sonucudur. Pek çok ünlü bilim adamının başarısının ardındaki en büyük güç konsantrasyondur. Beyni bir konuya odaklamak çok zordur. Heleki bu konu sevmediğiniz bir konu ise.

Fakat konsantrasyonu önce anlamak gerekir. Konsatrasyon beyindeki pek çok düşünceyi durdurup tek bir konuya odaklamaktan ibarettir.Sevdiğiniz bir şeyi yaparken kafamızı dağıttığımızı hissederiz çünkü ona odaklanırız bu da beynimizin rahatlamasını sağlıyor.

Zorlayarak konsantre olmanız nerdeyse imkansız. Hepimiz bir konuya istersek konsantre olabiliriz. Fakat konsantre olduğumuz süre kısadır , bir süre sonra dikkatimiz dağılır. Konsantre sürenizi 20 dakikaya çıkardığınızda öğrenmek için önemli bir adımı başarmış olursunuz. Ne üzerinde çalışıyorsanız 5 dakikalık aralar vermeyi unutmayın.

Basit konsatrasyon egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bir eşya seçin ve 20 dakika boyunca o eşyanın tüm ayrıntılarını ve tüm hatlarını inceleyin ezberlemeye çalışın.20 dakika boyunca yapmanız zor olabilir. Hergün farklı eşyalar seçmeniz gerek.

Zihinde İmajinasyon Ekinliği

Uzak doğu sporlarında dövüşmeden önce dövüş ve kasan etkinliği vardır. İki rakip birbirleri ile karşılaşmadan önce ilk başta zihinlerinde dövüştükleri müsabakayı canlandırırlar. Peki bu ne işe yarar? Beyin hayal edilen eylem ile gerçek dünyadaki eylemi birbirinden tam olarak ayıramamaktadır. Sporcular ile yapılan bir deneyde sporculara antreman yaptıklarını hayal etmelerini istenmiş. Elde edilen sonuçlar; Sporcular için hayal antreman veyahutta gerçek antreman arasında hiç bir fark olmadığı tespit edilmiş. Beyinde aynı bölgeler uyarılmış ve kaslar çalışmış.

Bir konuya çalışmadan önce konuyu canladırdığınızda beyninizdeki bölgeler uyarılmış olur bu sayede hızlı öğrenebilirsiniz.

Bilinçaltı Yönlendirme

Bir konuyu gerçekten öğrendiğinizde bilinçaltı onu mükemmel bir hale getirir. Tıpkı bir sihirbazın bir çok topu bakmadan çevirmesi gibi çünkü bilinç altında artık ezberindedir. Bilinçaltı öğrenmede önemlidir. Bir konuyu tekrar ederken sessizce zihninde onu bilinçaltına yönlendirdiğinizi imajine edin ve bunu yaparken ikinci bir ses onu tekrar ediyormuş gibi düşünün.

Olaya Heyecan Katmak

Beynimiz bir konuyu öğrenirken genellikle sağ lobunu daha çok kullanır . Fakat olaya heyecan ve hayal gücü kattığınızda sol lobuda devreye sokmuş olursunuz. Peki bunu nasıl yapacaksınız. Aslında çok kolay konuyu hikayesel bir dile çevirebilirsiniz. Bir matematik formülünü öğrenirken onun arkasındaki hikayeyi internet’ten araştırabilirsiniz bu o formülün daha akılda kalıcı olmasını sağlar. Öğretmenlerimizin biz çocukken bir konuyu hikayeleştirerek anlatmasının sebebi budur.

Kaynak: https://tik.to/4qf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir