Dünya’nın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica

Jose Mısica 30 mayıs 1935’te Urugay’ın başkenti olan montevideo’da doğmuştur 1970’lerde Küba devriminden esinlenerek oluşturulan solcu silahlı grup Urugay’ın Tpamaros gerillasında; banka ve yiyecek kamyonları sokarak fakir ailelere dağıttırmıştır.Uyugay’ın askeri diktası tarafından aylarca tecrite tabi tutulmuş ve çeşitli işkencelere maruz kalmıştır.1985 Urugay’ın Ana yasal demokrasisi restore edilince Mujıca af yasası ile serbest bırakılır.Tüm bunlara rağmen tinede Mujica hapse girdiği için pişman olmadığını belirterek burada geçen zorlu günlerin karakterini şekillendirmesinde yardımcı olduğunu söylemiştir.

1994’te milletvekilliğine seçilen Jose Mujica 2009’dda yapılan seçimlerde %65 oranında olumlu oyu alarak başkanlığa seçilmiştir.En önemlisibaşkanlığa seçildiği zaman Başkan urugay devletinin lideri için sunduğu lüks olan sarayını terk ederek başkenti Montevideo’nun dışında bulunan toprak bir yola sahip eşinin çiftlik evinde kalmayı seçiyor. Ancak Mujica’nın daha ilgi çekici bir özelliği de kendisine ihtiyacının olmadığını söyleyerek başkanlık maaşının %90’ının hayır kurumlarına bağışlamasıdır. Bu da yaklaşık gelirinin Urugay’daki ortalama ücren seviyesinin altına düşüyordu. Yani ayda 12 bin doların tam tamına sadece 775 dolarını alıyor olmasıdır. Dünyaya örnek bu özelliğinden dolayı ”dünyanın en fakir adamı” diye nitelendirildi. Fakat Mujica buna cevaben ,”En fakir başkan olarak anılıyor olabilirim ama fakir değilim. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleri ile yetinemeyen insanlardır.” diyor , Ardından;”Bu bir özgürlük meselesidir. Birçok eşyanız yoksa , hayatınızı onları sürdürmek için köle gibi çalışmanız gerekmez ve bu nedenle kendinize ayıracak daha fazla zamanınız olur ” sözünü söylüyor

Haziran 2014’te BM RiO +20 Konferansında şunları dile getirmiştir ”Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye malesef devam ediyoruz” Sonrada tüketimi geliştirmeyi fakat aşırı gereksiz tüketimin engellenmesi gerektiğini belirtiyor. Jose Mujica daha sonra eşcinsel evkikik , 12 aylığa kadar gebelik için kürtaj ve ayrıca esrar tüketimini yasallaştırakn tasarıyıda onaylar. Buna hitaben ”Esrar tüketiminin endişe verici olmadığı , uyuşturucu ticareti gerçek bir sorundur diye ekliyor.

Jose Mujica i kendisine verilen Nobel Barış Ödülünü reddederek ayrıcan Nobel Barış Ödülü’nün kaldırılmasını da istemiştir. Devlet başkanı Jose Mujica dünyadakibir çok bölgenin savaşlarla kan gölüne dönüştüğü bir ortamda barış ödülü verilmesinin anlamını kalmadığını belirmiştir.

Jose Mujica’nın söylemiş olduğu birkaç söz;

 • Mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan , hiçbir şeyle mutlu olamaz.
 • Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada , başkanların 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını onaylamıyorum.
 • Güç insanları değiştirmez , sadece gerçek kişiliklerini ortaya çıkarır.
 • Bir şey satın aldığınız zaman bunu aslında paray ile satın almıyorsunuz. Bu parayı kazanmak için yaşamınızdan bir zaman ayırıyor ve bu zamanla almak istediklerinizi alıyorsunuz. Eğer şansınız varsa bu zamana sahipseniz asıl zenginlik budur. Bazı eşyaları alırsınız , ama yaşamdaki zamanı satın alamazsınız. Markete gidip ‘Bana beş yılımı verir misin’ diyemezsin.

KAYNAK: https://qcostarica.com/urugay-jose-mujica-the-worlds-poorest-president/ https://www.theguardian.com/world/2014/sep/18/-sp-is-this-worlds-most-radical-president-uruguay-jose-mujica

Dünya’nın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica” için bir yorum

 • Aralık 9, 2019 tarihinde, saat 4:01 am
  Permalink

  Profesyonelce bir yazı olmuş tebrik ederim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir